Kömen Dijital Baskı Sistemleri yeni yatırımlarını HP SCİTEX makinelerinden yana kullandı…

Kömen Dijital’de Mat Kağıt A.Ş. güvencesi ile yeni yatırımlarını HP SCİTEX makinelerinden yana kullandı…

SG: Kömen Dijital ’in kuruluşundan bu yana geçen zamanı özetler misiniz? Kömen Dijital’ ı sektörde başarılı kılan özellikler nelerdir?

Necmi Türker: 14 Mart 1999’da 123’cm lik plotter kesim makinesi ile bu işe başladık kısacası vitrinlere folyo kesim uygulamaları yapıyorduk 2001 yılında Ankara da dördüncü solvent makineyi alarak dijital baskı sektörüne ayak basmış olduk.

Daha sonrasında da her yıl 1 ya da 2 makine alarak sektördeki büyüme hedefimize ulaştık.

Kömen Dijital’in sektördeki imajını güçlendirmek için şahsım ve çalışanlarım olarak malzeme özellikleri ve bu malzemelere göre baskı yapılacak makinelerin doğru yerde ve doğru konumda kullanılması gerektiğini firmalara ve mevcut müşterilerimize anlattık bu yöndeki çalışmalarımız kısa zamanda meyvelerini vermeye başladı ve üretim ile uygulama yapmış olduğumuz müşterilerde bu bilinç oturdu ve müşterilerimiz yapmış olduğumuz işten memnun kaldı.

Kömen Dijital için sektörümüzde önem verdiğimiz 4 faktör vardır;

1 – Kalite 
2 – Hız 
3 – Müşteri Memnuniyeti 
4 – Sözünün arkasında durmak

SG: Müşterilere sunduğunuz çözümler nelerdir? Yoğunlukla çalıştığınız sektörler var mı?

Necmi Türker: Müşterimiz bizi aradığında ilk önce yapılacak işin fizibilitesini çıkarıyoruz, istenilen ürünün uygulama alanına uygun olup olmadığını değerlendiriyoruz ve müşterimize anlatıyoruz daha sonra müşterimiz ile fiyatta anlaşırsak taahhüt ettiğimiz zamanda işi teslim ediyoruz.

Biz Kömen Dijital olarak her sektöre yönelik hizmet vermeye çalışıyoruz.

SG: Makine parkurunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Necmi Türker: Firmamız üretim parkurunda makine teknolojisi olarak her zaman Türkiye’deki ilkleri yapmak ve lider olmak için çalışmaktadır. Bu amaca yönelik yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda şirketimizdeki makine parkuru şu şekilde oluşmuştur; 
1- HP Scitex TJ8350 TURBOJET (YENİ) 
2- HP Scitex LX800 LATEX (YENİ) 
3- 3 adet HP Designjet 5500 PS 
4- Vutek 5330 solvent dijital baskı makinesi 
5- Vutek 3360 solvent dijital baskı makinesi 
6- Vutek 3360 UV dijital baskı makinesi 
7- Vutek 3360 Fabia kumaş dijital baskı makinesi 
8- İnfinity Polaris 3,20 Solvent dijital baskı makinesi 
9- Mutoh Tuocan 1,85 cm Tekstil dijital baskı makinesi 
10- 3 adet graptec plotter kesim makinesi 
11- Router makinesi 
12- Sıvı laminasyon makinesi 
13- Sıcak ve soğuk laminasyon makinesi 
14- Sublimasyon makineleri.

SG: Sektördeki ihtiyaçlar ve beklentiler her geçen gün gelişmekte. Bu doğrultuda yakın zamanda HP Scitex LX800 yatırımı gerçekleştirdiniz. Bu yatırımı yapmaktaki amacınız neydi?

Necmi Türker: Müşterilerimizin çoğunluklu olarak iç mekan baskı taleplerini HP Designjet 5500 PS makineler ile karşılıyorduk fakat bu makinelerin hızları artan iş potansiyeli karşısında yetersiz kalmaya başlamıştı. Bu sebeple öncelikli olarak iç mekan baskı ihtiyaçlarımızı karşılamak ve LATEX boyalarının dış mekan dayanımı olması sebebi ile de yüksek kalite ihtiyacı olan uygulamalarda laminasyonsuz olarak dış mekanda kullanmak amacıyla HP Scitex LX800 LATEX yatırımı yaptık ve iyi ki de yapmışız dedik…

SG: HP SCITEX LX800 LATEX’ den beklentileriniz nelerdir? Makineyi hangi işlerde kullanmayı planlıyorsunuz?

Necmi Türker: Öncelikli olarak iç mekan baskılarda özellikle kullanmak istiyoruz ama bu makine ile birçok iş yapılabiliyor. Baskı kalitesi çok yüksek olduğundan biz direkt iç mekan işlerine kullanıyoruz fakat bunun dışında tüm dış mekan uygulamalarda da kullanılabilir.

Bizim Kömen Dijital olarak amacımız, müşterilerimize her zaman hızlı ve kaliteli hizmet vererek müşteri memnuniyetini arttırmak ve tüm bunları da yaparken maliyetlerimizi ve iş gücünü düşürmektir, bu yüzden HP makinelerinde bu kriterleri bulduğumuzu söyleyebilirim.

SG: Makine seçiminizde sizi HP SCITEX LX800 LATEX’e yönlendiren etkenler neler oldu?

Necmi Türker: Biz Kömen Dijital olarak HP Scitex LX800 Lateks makinesinin iç mekan uygulamalarımız için yeterli olabileceğini ve bu kategoride bizi çok ileri taşıyacağını düşünerek tercih ettik, özellikle de biz firma olarak bu makineyi iç mekan uygulamalarımızda daha fazla kullanıyoruz.

LATEX boyalarının çevre ve insan sağlığı yönünden zarasız olması ve çalıştığı ortamda koku yaymaması bizim yatırım yapma sürecimizi hızlandırdı diyebilirim.

Konuşmamızın başında da söylediğim gibi biz her zaman doğru makine ile doğru yere uygulama yaptık, doğru zamanda doğru hareketler yaparak kendi sikletimiz de şampiyon olmayı hedefledik, biz Kömen Dijital olarak her işin ayrı bir makinesi olduğunu düşünüyoruz ve işlere göre makine tercihinde bulunuyoruz. 

SG: Makine yatırımında Mat Kağıt A.Ş. ile bir işbirliği gerçekleştirdiniz. Bu işbirliğinin size sağladığı avantajlar neler oldu? Bu işbirliğinden memnun musunuz ?

Necmi Türker: MatKağıt A.Ş. ile şu ana kadar hiçbir problem yaşamadık, biz firma olarak çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına batıranlardanız, bu yüzden firmalarla ilişkilerimizde hiçbir zaman sorun yaşamayız.

Bir de yatırım yaparken dikkat ettiğimiz önemli bir husus şudur; yatırım yaptığımız firmanın sektördeki maddi açıdan gücü ve bilinirliği bizim açımızdan çok önemlidir, firmanın maddi açıdan bizden güçlü olmasına dikkat ederiz, güçlü firmalarla yapılan ticaretlerimizde ürün sorunu ya da tedarik problemi yaşamıyoruz, bu sebeplerden ötürü son dönemde gerçekleştirdiğimiz yatırımları her konuda bize çözüm üreten Mat Kağıt A.Ş. ile yapmaya karar verdik.

SG: 2011 yılında farklı yatırımlarınız olacak mı? 2011 yılında beklentileriniz nelerdir?

Necmi Türker: Elbetteki yeni bir HP makine yatırımımız daha oldu, bunu da siz SignGraphic dergisi okuyucuları ile paylaşmak isterim, geçtiğimiz aylarda görüşmelerini tamamladığımız HP Scitex TJ8350 TURBOJET makine için Mat Kağıt A.Ş. ile anlaşmaya vardık ve Haziran 2011 de Mat Kağıt A.Ş. tarafından kurulumu yapıldı, çalışmalarımıza başladık.

Bu makinemiz ile saatte 480 m2 baskı yapabiliyoruz, tüm Türkiye geneline Bilboard ve Raket baskıları yapıyoruz, bu yatırımımız ile tesisimizde aylık 100.000 m2 baskı yapmayı hedefliyorduk ve bunu gerçekleştirdik. HP SCİTEX TJ8350 TURBOJET baskı makinesi hem çok hızlı, hem de çok kaliteli baskı yapabilen bir makine.

HP Scitex TJ8350 TURBOJET makinesi HP Scitex modelleri içinde Türkiye’deki ilk makinedir, az önce belirtmiş olduğum sebeplere ek olarak Mat Kağıt A.Ş.’nin teknik servis ve stok desteğini alarak bu yatırımı yaptık.

HP SCİTEX TJ 8350 TURBOJET makinesi hem Kömen Dijital’in hem de MatKağıt A.Ş’nin gururu ve onuru olmuştur, ayrıca firma olarak kendi bölgemizde bilboard ve raket baskılarımızda çağ atladığımıza inanıyoruz. 

SG: Açıkhava reklamcılığının geleceğine yönelik düşünceleriniz nelerdir?

“Reklam sektöründe kaliteye ve teknolojiye yatırım yapan işletmeler her zaman kazanacaktır ve kazanmaya da devam edecektir.”

SG: Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Necmi Türker: Sektörde herkes işini yapmalı, dijital baskıcı; baskısını, tabelacı; tabelasını, serigrafcı; serigrafisini, ithalatcı ; ithalatını, malzemeci; malzeme satışını yapsın bu yüzdende kimse kimsenin ayağına basmasın, sektörde pastamız büyük, bu büyük pastadan herkes payına düşeni yerse herkes mutlu olur. Sektörde sürekli değişim var bu değişime ayak uydurmak gerekiyor, biz bu değişime yeni yatırımlar yaparak adapte oluyoruz fakat sektörümüzde bazı firmalar geçici olarak girip fiyatların düşmesine sebep oluyorlar ve kaliteyi ve fiyatları aşağı çekiyorlar, bu da sonuç olarak haksız rekabeti beraberinde getiriyor.

Bizim sektörde maalesef kimse maliyet hesabı bilmiyor, makine ve boya satıcısının söylediği fiyatlardan hareketle ve sadece maliyetler bunlarmış gibi fiyatlar çıkartılıyor ve teklif veriliyor. Bu gibi davranışlar tamamen günü kurtarmaya yönelik yapılmış hareketlerdir ve ticareti bu şekilde yapmaya çalışanların bu sektöre zararı çok fazla olmaktadır. İnen satış fiyatlarının tekrar yukarı çıkamıyacağını hepimiz biliyoruz ve bu yüzdende sektörde her yıl onlarca firma kapanmakta ve kaybolmaktadır, bu duruma çok üzülüyoruz fakat bu durum acı bir gerçektir.

SG: Son olarak eklemek istediğiniz konuların olup olmadığını öğrenebilirmiyiz?

Necmi Türker: 11 yılda; sıfırdan başlayıp dijital baskı sektöründe lider bir firma olmak için gece gündüz demeden çalışan Kömen Dijital Ailesi olarak değerli ortağım Hakan SIRA ya ve Eşlerimize, çocuklarımıza, tüm personelime, bizim büyümemize katkı sağlayan Digiteknik firmasına, Saatçioğlu fırmasına , Özak firmasına, Tedarikci olarak RGB firmasına, Deniz Reklam firmasına, Set Reklam’a, Eray Reklam’a ve bize olan yakınlıklarından ve makine konusunda yardımlarını esirgemeyen MatKağıt A.Ş. ailesine ayrıca bu günlere gelirken kurumsal çalısmalarımızı yaptığımız ve bize yön veren Ankara’daki değerli ajans firmalarına teşekkür ederim.

10 Nisan 2011 den itibaren yeni teknoloji ve yapılanması ile toplam 1650 m 2,5 katlı kapalı alana sahip binamızda hizmetlerimize devam ediyoruz, yeni yerimizde yeni makinelerimiz ile “daha iyi hizmet, daha hızlı ve kaliteli işler yapmak istiyoruz”.